סוגי הונאה

הונאת השקעות מגיעה בצורות רבות. בין אם אתה משקיע לראשונה או שאתה משקיע שנים רבות, הנה כמה עובדות בסיסיות שכדאי לדעת על סוגים שונים של הונאה.

הונאת אמינות
הונאות זיקה מכוונות לבני קבוצות הניתנות לזיהוי, כגון קשישים או קהילות דתיות או אתניות. הרמאים המעורבים בהונאות זיקה הם לעתים קרובות – או מתיימרים להיות – חברי הקבוצה. הם עשויים לגייס מנהיגים מכובדים מהקבוצה כדי להפיץ את הבשורה על התוכנית, ולשכנע אותם שזה לגיטימי וכדאי. פעמים רבות אותם מנהיגים הופכים לקורבנות בלתי מודעים להונאה שהם עזרו לקדם.

הונאות אלו מנצלות את האמון והידידות הקיימות בקבוצות אנשים. בגלל המבנה הסרוג של קבוצות רבות, אנשים מבחוץ עשויים שלא לדעת על הונאת הזיקה. קורבנות עשויים לנסות לפענח דברים בקבוצה במקום להודיע ​​לרשויות או לבצע סעדים משפטיים.

הונאות זיקה כוללות לעתים קרובות תוכניות "פונזי" או פירמידה בהן משמשים כספי משקיעים חדשים כדי לשלם למשקיעים קודמים, מה שגורם להיראות כאילו ההשקעה מצליחה ולגיטימית.

דמי לקידום
הונאות מקדמות תשלום מבקשות מהמשקיעים לשלם אגרה מראש – לפני קבלת התמורה, הכסף, המניה או כתבי האופציה – כדי שהעסקה תעבור. ניתן לתאר את המקדמה כעל תשלום אגרה, מס, עמלה או אגב שיוחזר בהמשך. חלק מתכניות התשלום המקדמות מכוונות למשקיעים שכבר רכשו ניירות ערך שלא ביצועים טובים ומציעים למכור את אותם ניירות ערך אם משלמים "עמלת מקדמה" או יעדים למשקיעים שכבר הפסידו כסף בתכניות השקעה. לרמה של מרמה הונאים משקיעים להעביר דמי מקדמה לסוכנים הנמצאים בעורכי דין או לעורכי דין כדי להעניק נוחות למשקיעים ולהעניק אווירה של לגיטימציה לתוכניות שלהם. הונאים עשויים גם לנסות להטעות את המשקיעים באמצעות אתרים נשמעים רשמיים וכתובות דואר אלקטרוני.

הונאות מקדמות יכולות להיות כרוכות במכירת מוצרים או שירותים, הצעת השקעות, זכיות בלוטו, כסף שנמצא או הזדמנויות רבות אחרות שנקראות. רמאים המבצעים תוכניות דמי מקדמה עשויים:

להציע מכשירים פיננסיים נפוצים כמו ערבויות בנקאיות, אג"ח ממשלתיות או עסקיות ישנות, שטרות טווח בינוני או ארוך, מכתבי אשראי המתנה, תוכניות קרנות חסומות, נייר "טרי" או "מנוסה" והוכחות כספים;
להציע למצוא הסדרי מימון ללקוחות שמשלמים "דמי איתור" מראש; או
התחזקו כמתווכים או חברות אמריקאיות לגיטימיות והציעו לעזור למשקיעים להחזיר את הפסדי שוק המניות שלהם על ידי החלפת מניות חסרות ערך, אך דרשו מהמשקיעים לשלם "פיקדון" מראש או לפרסם "ביטוח" או "אג"ח ביצועים".

אופציות בינאריות
חלק גדול משוק האופציות הבינאריות פועל באמצעות פלטפורמות מסחר מבוססות אינטרנט שאינן בהכרח עומדות בדרישות הרגולציה האמריקאיות החלות ועשויות לעסוק בפעילות בלתי חוקית. על המשקיעים להיות מודעים לתכניות קידום הונאה הכוללות אופציות בינאריות ופלטפורמות מסחר באופציות בינאריות.

מהי אופציה בינארית?

אופציה בינארית היא סוג של חוזה אופציות בו התשלום תלוי לחלוטין בתוצאה של הצעת כן / לא ומתייחס בדרך כלל לשאלה אם מחיר נכס מסוים יעלה מעל או ייפול מתחת לסכום שצוין. ברגע שנרכשת האופציה, אין כל החלטה נוספת למחזיק בקשר למימוש האופציה הבינארית מכיוון שאופציות בינאריות מממשות אוטומטית. בניגוד לסוגים אחרים של אופציות, אופציה בינארית אינה נותנת למחזיק את הזכות לקנות או למכור את הנכס שצוין. כאשר תוקפה של האופציה הבינארית, מחזיק האופציה מקבל סכום מזומן שנקבע מראש או לא כלום.

תוכניות השקעה גבוהה
האינטרנט עמוס במה שמכונה "תוכניות השקעה בעלות תשואה גבוהה" או "HYIPs." מדובר בהשקעות לא רשומות שמנוהלות בדרך כלל על ידי אנשים ללא רישיון – ולעתים קרובות מדובר בהונאות. סימן ההיכר של הונאת HYIP הוא ההבטחה להחזר מדהים בסיכון מועט או ללא סיכון למשקיע. אתר HYIP עשוי להבטיח תשואה שנתית (או אפילו חודשית, שבועית או יומית!) של 30 או 40 אחוז – ומעלה. חלק מהתרמיות אלה עשויות להשתמש במונח "תוכנית ראש הממשלה".

אינטרנט והונאת מדיה חברתית
משקיעים רבים משתמשים באינטרנט ובמדיה החברתית כדי לעזור להם בהחלטות השקעה. אמנם כלים מקוונים אלה יכולים לספק יתרונות רבים למשקיעים, אך אותם כלים יכולים להוות יעדים אטרקטיביים לעבריינים. עבריינים ממהרים להסתגל לטכנולוגיות חדשות – והאינטרנט אינו יוצא מן הכלל.

האינטרנט הוא דרך שימושית להגיע לקהל המונים מבלי לבזבז הרבה זמן או כסף. אתר, הודעה מקוונת או אתר מדיה חברתית יכולים להגיע למספרים גדולים במינימום מאמץ. קל לרמאים לגרום להודעות שלהם להראות אמיתיות ואמינות ולעיתים קשה עבור המשקיעים להבין את ההבדל בין עובדה לבדיה. אם קידום השקעות תופס את העניין שלך, חקור את "ההזדמנות" עוד לפני שמספק את מספר הטלפון ואת כתובת הדוא"ל שלך. אחרת, יתכן שאתה מגדיר את עצמך להיות ממוקד להונאת השקעות.

המפתח להימנעות מהונאת השקעות באתרי מדיה חברתית או במקומות אחרים באינטרנט הוא להיות משקיע משכיל. כדי ללמוד צעדים ספציפיים שאתה יכול לנקוט, ראה מה אתה יכול לעשות כדי להימנע מהונאת השקעות. להלן אנו מראים היכן סוגים שונים של הונאות עשויים להופיע ברשת כמו מדיה חברתית, עלוני השקעות מקוונים, לוחות מודעות מקוונים וחדרי צ'אט וספאם.

מדיה חברתית
מדיה חברתית, כמו פייסבוק, יוטיוב, טוויטר ולינקדאין, הפכו לכלי מפתח עבור משקיעים אמריקאים. בין אם הם מחפשים מחקר על מניות מסוימות, מידע רקע על סוחר מתווכים או יועץ השקעות, הנחיות לגבי אסטרטגיית השקעה כוללת, חדשות עדכניות או פשוט רוצים לדון בשווקים עם אחרים, משקיעים פונים למדיה החברתית. המדיה החברתית מציעה גם מספר מאפיינים שלפושעים עשויים למצוא אותם אטרקטיביים.

הונאה של מיקרוסקופ
אם אתה מקבל מבצע מלאי לא רצוי, היזהר. מי שמקדם את המניה עשוי לעמוד להרוויח על חשבונך מהזרמת מחיר המניה ואז ממכירת מניות. לרמות הונאה משתמשים בטכנולוגיות או תעשיות מתפתחות – כולל הצעות מטבע ראשוניות (ICOs) ונכסים דיגיטליים – כדי לפתות משקיעים כחלק מתכנית הונאה או מניפולציה. לדוגמה, הם עשויים להכריז בפומבי על פיתוח שנועד להשפיע על מחיר המניה של החברה. או שהם עשויים לקדם חברה שטוענת שהיא מפתחת מוצרים או שירותים הנוגעים לאירועי הטרנד או החדשות האחרונים.

מהן מניות מיקרו-קפל ומדוע הן רגישות יותר למניפולציה של מחירי המניות?

מידע זמין בציבור על מניות מיקרו-קפ (מניות במחיר נמוך שהונפקו על ידי הקטנות מבין החברות), כולל מניות פרוטה (המניות במחיר הנמוך ביותר), לרוב הוא נדיר. זה מקל על רמאים להפיץ מידע כוזב. בנוסף, לרמאים קל יותר לתפעל את מחיר מלאי המיקרו-קפא מכיוון שמניות מיקרו-קאפק היסטורי היו פחות נזילות ממלאי חברות גדולות ולעתים קרובות אינן נסחרות בבורסה לניירות ערך ארצית.

סכום פונצי
תכנית פונזי היא הונאת השקעות שמשלמת למשקיעים קיימים כספים שנאספו ממשקיעים חדשים. מארגני התוכניות של פונזי מבטיחים לעתים קרובות להשקיע את הכסף שלך ולייצר תשואות גבוהות ללא סיכון מועט או ללא. אבל בהרבה תוכניות פונזי, הרמאים לא משקיעים את הכסף. במקום זאת, הם משתמשים בו כדי לשלם למי שהשקיע קודם לכן ועשוי לשמור על חלקם לעצמם.

עם רווחים לגיטימיים מועטים או לא, תוכניות פונזי דורשות זרימה קבועה של כסף חדש כדי לשרוד. כשמתקשה לגייס משקיעים חדשים, או כשמספר גדול של משקיעים קיימים מזומנים, תוכניות אלה נוטות להתמוטט.

תוכניות פונזי נקראות על שמו של צ'רלס פונזי, שהכשיל את המשקיעים בשנות העשרים של המאה הקודמת באמצעות תוכנית השערות בולים.

הונאות השקעה מקדימות
משרד החינוך והייעוץ למשקיעים של ה- SEC פרסם התראת משקיעים מעודכנת כדי להזהיר את המשקיעים מפני הונאות השקעה שמתיימרות להציע למשקיעים אפשרות לקנות מניות טרום הנפקה של חברות, כולל חברות מדיה וטכנולוגיה חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר. צוות ה- SEC מודע למספר תלונות ופניות בנושא הונאות מסוג זה, העשויות להיות מקודמות באתרי מדיה חברתית ואתרי אינטרנט, בטלפון, במייל, באופן אישי או באמצעים אחרים.

סכימות פירמיד
בתכנית "הפירמידה" הקלאסית, המשתתפים מנסים להרוויח כסף אך ורק על ידי גיוס משתתפים חדשים, לרוב במקום בו:

המקדם מבטיח תשואה גבוהה בפרק זמן קצר;
אף מוצר ושירות מקוריים לא נמכרים בפועל; ו
הדגש העיקרי הוא בגיוס משתתפים חדשים.

הרמאות מקדמות תכופות תוכניות פירמידה באמצעות מדיה חברתית, פרסום באינטרנט, אתרי חברות, מצגות קבוצתיות, שיחות ועידה, סרטוני יוטיוב ואמצעים אחרים. מקדמי תוכניות פירמידה עשויים לעשות מאמצים רבים בכדי לגרום לתוכנית להיראות כמו עסק, כמו תוכנית שיווק לגיטימית (MLM) לגיטימית. אבל הרמאים משתמשים בכסף שמשלמים מגויסים חדשים כדי לשלם משקיעים בשלב מוקדם יותר (לרוב גם מגייסים). בשלב מסוים התוכניות גדולות מדי, המקדם לא יכול לגייס מספיק כסף ממשקיעים חדשים כדי לשלם למשקיעים קודמים, ואנשים מפסידים את כספם.

השקעות "בנק ראשוני"
אם מישהו ניגש אליך בנוגע להשקעה בתוכנית מה שמכונה "בנק ראש הממשלה", מכשיר פיננסי "בנק עולמי עולמי", או אבטחה דומה בעלת תשואה גבוהה, עליך לדעת שהשקעות אלה אינן קיימות. כולם הונאות.

תכניות של בנק ראש הממשלה טוענות לעיתים קרובות שקרנות המשקיעים ישמשו לרכישה וסחר של מכשירי "בנק ממשלתי". מקדמים גורמים לתוכניות להיראות לגיטימיות, תוך שימוש במונחים מורכבים, מתוחכמים ונשמעים רשמית. ניתן לתאר את ההשקעה כאגרות חוב, כתבי אשראי המתנה, ערבויות בנקאיות, תוכנית סחר בחו"ל, תוכנית השקעה בעלת תשואה גבוהה או שונות כלשהי.

כדי להרגיע את המשקיעים, מקדמים עשויים לטעון כי המכשיר מונפק, נסחר או מובטח על ידי ארגון ידוע כמו הבנק העולמי, קרן המטבע הבינלאומית (IMF), בנק מרכזי, כמו הפדרל ריזרב האמריקני, או לשכת המסחר הבינלאומית (ICC).

סודיות היא טיפ נוסף. מקדמי תוכנית ראש הממשלה טוענים לעתים קרובות כי הזדמנויות השקעה מסוג זה הן בהזמנה בלבד ומוגבלות ללקוחות אמידים. הם מציינים סודיות אם משקיעים פוטנציאליים מבקשים הפניות, ולעיתים מבקשים מהמשקיעים לחתום על הסכמי אי-גילוי.

יש מקדמים נועזים מספיק כדי לפרסם בעיתונים הארציים. הם עשויים להימנע משימוש במונח "שטר מטבע", ולהגיד למשקיעים פוטנציאליים כי התוכניות שלהם אינן כוללות מכשירים של בנק הממשלה. ללא קשר למה שהם מכנים, המגרש הבסיסי נותר זהה, ומשקיעים צריכים להישאר ערניים מול הצעות להשקיע בתוכניות מימון בינלאומיות בעלות תשואה גבוהה ונטולות סיכון.

הערות זיכרון
שטרי חוב הם סוג של חוב בו חברות משתמשות בכדי לגייס כסף. משקיעים מלווים כסף לחברה. בתמורה, מבטיחים למשקיעים סכום קבוע של הכנסה תקופתית. בדרך כלל, שיעור ההחזר שהובטח הוא גבוה מאוד. בנוסף, רמת הסיכון שהובטח היא נמוכה מאוד.

שטרי חוב יכולים להיות השקעות מתאימות עבור משקיעים רבים. אולם, שטרי החוב שנמכרים באופן נרחב למשקיעים בודדים הם לרוב הונאות.

סככות שסתום ושאיבה
לתכניות "משאבה וזרוק" יש שני חלקים. בראשון, מקדמים מנסים להגדיל את מחיר המניה עם הצהרות כוזבות או מטעות לגבי החברה. לאחר שאיבת מחיר המניה זורמת, רמאים עוברים לחלק השני, שם הם מבקשים להרוויח על ידי מכירת אחזקותיהם במניות ומשליכים מניות לשוק.

תוכניות אלה מתרחשות לרוב באינטרנט, כאשר מקובל לראות הודעות המפצירות את הקוראים לקנות מלאי במהירות. לעתים קרובות, המקדמים יטענו שיש להם מידע "פנימי" על התפתחות שיהיה חיובי עבור המניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *